Skip to content

Come Home: Slovak Translation

Kupola pod krížom: Miestny moslimskí a krestanskí vodcovia pripravujú kostol pre jeho príchod.
Dnes 15. novembra prišiel biskup do kostola Sv. Jána v Bagdade, kde ho vítali domáci. Na bohoslužbe sa k nim pripojili vojaci z 2-12 pešieho pluku,ktorí tvrdo bojovali, aby zaručili bezpečnosť ulíc v okolí. V tento výnimočný deň boli prítomní aj tvrdo bojujúci vojaci z 3. Irackej divízie.
Ctihodný Shlemon Warduni, pomocný biskup kresťanskej diecézy Sv. Petra Apoštola pre Chaldejcov a Asýrčanov v Iraku celebroval priamo pod kupolou a Chaldejskym krížom. Biskup Warduni ďakoval v angličtine a arabčine prítomne sediacim americkým vojakom pre ich obetavosť. Počas bohoslužby opakovane ďakoval Američanom.
Pplk. Stephen Michael v kostole Sv. Jána. Pplk. Michael mi dnes povedal, že keď sa tu poprvýkrát objavila al-Káida začala prenasledovať kresťanov ako prvých. Nútila ich platiť poplatky. Boli to práve miestny moslimovia, ktorí ako prví žiadali pplk. Michaela o ochranu pre miestnych kresťanov pred al-Káidou. Pravoverní moslimovia vám vždy pohotovo povedia, že členovia al-Káidy niesú praví moslimovia. Vyčíňanie al-Káidy sa vystupňovalo z vyberania poplatkov na vraždenie kresťanov a moslimov. Nespočetné tisíce kresťanov a moslimov utiekli z Bagdadu zo strachu pre občianskou vojnou. Väčšina kresťanov je už preč. Utiekli do Sýrie, Jordánska alebo severného Iraku.
Liturgia bola dlhá a katolícka, no pretože som nebol vychovávaný ako kresťan, väčšine vecí som nerozumel, aj keby boli všetky po anglicky. Niektorí americkí vojaci však omše poznajú a vraveli, že táto sa im páčila.
Dnes v kostole sv. Jána predné lavice zväčša zaplnili moslimovia, ktorí chcú aby sa ich kresťanskí priatelia a susedia vátili domov. Kresťania, ktorí uvidia tieto fotografie možno spoznajú svojich priateľov. Moslimovia žijúci v ich susedstve sa obávajú, že iní ľudia obsadia domovy ich kresťanských priateľov a tí sa nebudu mať kam vrátiť. A preto prišli dnes do kostola sv. Jána, aby ukázali svoje tváre a mohli povedať:„Vráťte sa do Iraku. Vráťte sa domov.” Chceli, aby ich zachytili objektívy. Chceli rozšíriť posolstvo: Vráťte sa domov. Stále mi vraveli aby som to uverejnil v správach. „Povedz kresťanom nech sa vrátia domov do Iraku.“
Hoci sa iracké deti správali dobre, počas bohoslužby boli neposedné, takže ich rodičia museli krotiť.
Hmmmmm… Svetová história sa vyvíja a toto malé iracké dievčatko sa hrá s vrkočmi svojej sestry. Neskôr po bohoslužbe ma ich matka poprosila, aby som ich vyfotil.
Bola to prvá omša v kostole sv. Jána odkedy na ňom boli namontované okenice, potom čo neďaleký kostol Sv. Juraja bol žničený a duchovní zo severu boli unesení, mučení a popravení.
Domáci z tejto časti Bagdadu tvrdia, že veci v Dore sa dramaticky zmenili. Až tak, že kostol sv. Jána je znovu otvorený a omše sa znovu slúžia
Prekladateľ „Ice“ na fotke s členmi kongregácie pred kostolom sv. Jána po omši. „Ice“ vyrastal v tomto susedstve. Jeho rodina je kresťanská a toto je ich kostol. Keď som sa ho pýtal či moslimovia zachádzajú zle s kresťanmi, jednoznačne mi odpovedal ako mnohí irackí kresťania a moslimovia pred ním: jednoznačné „nie.“ Ice povedal, že nikdy nemali problémy, pokiaľ al-Káida nezačala vnášať napätie medzi ľudí.
Rozprával som sa s irackými 7 až 14 ročnými chlapcami. Jeden 9 ročný (teda vyzeral na 9) mi povedal, že rád číta. Keď som sa ho opýtal, čo rád číta, povedal “Supermana”. Potom dodal, že Superman nosí masku. Ice a ja sme povedali, že Superman nenosí masku. Ale ukázal som mu výložku s indiánskou hlavou a povedal som mu, že Superman nosí takúto výložku. Všetci sa začali smiať. Všetci sme si mysleli, že rozpráva o Batmanovi, ale on odpovedal, že nie. Mysleli sme si, že zrejme rozpráva o Zorrovi a keď sa ma chlapec opýtal, či je Zorro Američan, tuším som mu povedal, že je z Mexika. V tom sa ozval americký fotograf Chris Hondros, ktorý tvrdil, že Zorro je Španiel. V tom sa chlapec otočil k dalšiemu chlapcovi a so smiechom ho udrel po hlave so slovami: „Ty si mi vravel, že Zorro je Američan!“ Chlapci sa začali naťahovať. Nikto z nás nespomenul Lone Rangera, Kapitána Marvela, Spidermana alebo iného maskovaného muža v panteóne komiksových superhrdinov.Neskôr som sa pýtal jedného 14 ročného chlapca či má rád školu. Upozorňoval som ho, aby si dobre premyslel čo povie, lebo kamera bežala a záznam mohol vidieť niektorý z jeho učiteľov. Jeho odpoveď neuverejním, lebo veľa Iračanov číta túto stránku a chlapec by sa mohol v škole dostať do problémov. Nezáleží na tom, v ktorej časti sveta ste, chlapci sú všade rovnakí.
Táto kresťanská matka sa chcela pochváliť svojimi deťmi. Moslimské ženy to robia tiež. Iracké ženy rady ukazujú na obdiv svoje deti.
V bitke o vrkoče bolo vyhlásené prímerie, alebo bol vynútený pokoj zbraní. Už je to nejaký čas, čo som bol v boji. Nočná mora sa končí. Al-Káida sa začína rozpadať. Sunnitské kmene po celom Iraku sa zobúdzajú a dávaju prednosť vyjednávaniu pred násilím. Šiiti sú pripravení zastaviť boje, čo iba upevňuje ich schopnosť vytvoriť a kontrolovať novú vládu. Toto je stále komplexné a chúlostivé vyhlásenie, pretože vojna ešte stále nemusí byť na konci. Ale moslimovia vravia, že je čas vrátiť sa domov. A kresťania cítia to isté. Sú unavení, ale je tu ešte stále veľa práce.

 

{loadposition user8}

Michael Yon

Michael Yon is America's most experienced combat correspondent. He has traveled or worked in 82 countries, including various wars and conflicts.

Delivering accurate information is not Free. Your support makes it possible.

Your gifts ensure that you will continue to get unfiltered reports of what’s happening on the front lines of this fight for freedom. This will be a long journey. The struggle is just beginning. I am asking you for your support. Thank you.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Engage The Mission

Support The Mission

Join The Mission

Join Michael on Locals
Follow Michael on Gettr
Follow Michael on Twitter
Follow Michael on Facebook

Email (Dispatch) List

First Name(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.